עובדות חשובות שלא ידעתן על סרטן השד

 

נפגשתי עם ד”ר רות לאופר למפגש מרתק על סרטן השד, אחת המחלות שכולן בטוחות שהן מכירות טוב,

כי הרי אחת מ-9  זו סטטיסטיקה כזו קשה שלצערי כל אחת מאיתנו מכירה מישהי שהיה לה…

יש כל כך הרבה עובדות שד”ר לאופר חידשה לי ואני בטוחה שתחדש גם לכן!

ד”ר רות לאופר אונקולוגית המתמחה בסרטן השד, מנהלת אתר מידע ופורום אינטרנטי למען חולות סרטן השד ומשפחותיהן , כמו כן עמוד פייסבוק מצליח.

 

רפואה מותאמת אישית

לפי ד”ר  רות לאופר בשנים האחרונות גוברת הנטייה לרפואה מותאמת אישית בכל תחומי הרפואה, כמו כן בתחום סרטן השד , ישנה חשיבות גדולה להתאים באופן אישיח לכל אישה את שיגרת המעקב לגילוי מוקדם ומאוחר יותר את הטיפול במחלה.

כל אישה צריכה לעבור ” הערכת סיכון” לסרטן שד אצל גורם מקצועי מומחה, המבוססת על מחלת קרובים ,רקע אישי, מחלות עבר ועוד.

המומחה לרוב כירורג שד, יתאים את הבדיקות לאשה לפי רמת הסיכון שלה.

נשים בסיכון מוגבר דוגמת נשים בעלות רקע גנטי כמו אנגלינה גולי – חייבות להיות במעקב מיוחד.

 

מנתצת שלל מיתוסים הקשורים לסרטן השד:

יש האומרים: “סרטן השד אינו כואב” , לדבריה הדבר אינו נכון! סרטן השד בהחלט יכול להתבטא בכאב , בפרט כאב מתמיד באותו השד. כל כאב חריג בשד מצדיק פניה לבדיקת מומחה.

“אם הממוגרפיה שלי תקינה זה אומר שאין לי סרטן שד”- לדברי ד”ר רות לאופר הדבר אינו נכון, ממוגרפיה הינה בדיקה חשובה לאיבחון מוקדם של סרטן השד אבל גם בדיקה זו אינה מסוגלת לזהות במאת האחוזים את הגידולים בשד ולעיתים נדרש בירור נוסף.

“תרמוגרפיה יכולה להחליף את הממוגרפיה כבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד” – לא נכון, מבחינת ד”ר רות לאופר, בדיקה זו סורקת את הטמפרטורה של פני השדיים, בהנחה שאיזור שיש בו גידול יתגלה כחם יותר. יתרונה של התרמוגרפיה בכך שאין בה כלל קרינה אבל חסרונה בכך שאינה מדויקת דיה.

“ממוגרפיה הינה בדיקה מסוכנת בגלל הקרינה”- ד”ר לאופר גורסת שמקובל בעולם שכמות הקרינה במכשירי  הממוגרפיה העכשוויים נמוכה יחסית ולא נחשבת כמעלה את הסיכון לסרטן השד, בכל מקרה אין מקום לבדיקת ממוגרפיה לנשים מתחת לגיל 40.

“המעקב והטיפול בסרטן השד חייבים להיות בבית החולים” – לדברי ד”ר רות לאופר ישנן פעולות שניתן לעבור רק במסגרת בית חולים או מכון אונקולוגי, דוגמת ניתוח, הקרנות, טיפולים כימותרפיים וכדומה. עבור טיפולים אחרים נשים רבות יכולות להיות מטופלות ע”י אונקולוגים מומחים בקהילה שהם לרוב זמינים ונגישים יותר.

ד"ר רות לאופר
ד”ר רות לאופר

חשוב לדוקטור לאופר להציג 10 עובדות חשובות:

  1. רוב המאובחנות בסרטן השד הינן מעל גיל 50 , סרטן השד לפני גיל זה מופיע אצל כרבע מהמאובחנות.
  2. רוב המאובחנות עם המחלה, יבריאו ממנה.
  3. נשים בכל גיל ובפרט מעל גיל 30 , חייבות להכיר את שדיהן. אין הכוונה שנשים צריכות לבדוק את שדיהן מידי חודש או בכלל. הכוונה היא שאישה צריכה להכיר את צורת שדיה, מראה העור והפטמות והמישוש הכללי של השד.
  4. כל תופעה חריגה בשד, דוגמת הופעת גוש לא מוכר, כאב ממוקד בשד, שינוי במראה השד, הפרשה {בעיקר דמית} מהפטמה, שינויים בפטמה , מחייב פנייה מהירה לרופא מומחה.
  5. הכתובת העיקרית לבדיקת שדיים היא כירורג מומחה המתמחה בתחום שדיים ובניתוחי שדיים.
  6. קיימות בדיקות הדמיה שונות לבדיקת השד כמו ממוגרפיה, אולטרא סאונד וה- MRI. היום מקובלת בדיקה חדישה יותר הממוגרפיה התלת מימדית הקרויה טומוסינתזיס.
  7. יש להתאים את הבדיקה הנכונה לאישה הנכונה בהתאם לגיל ולסיכון המוערך. במקרים רבים בדיקה אחת אינה מהווה תחליף לבדיקה אחרת.
  8. רוב הממצאים שנשים, בעיקר צעירות מגלות בשדיהן אינם ממאירים.
  9. נשים בסיכון מוגבר, דוגמת נשאיות הגנים 1\2 BRCA חייבות להיות במעקב במרפאות ייעודיות להן.
  10. האבחנה הסופית של סרטן השד נעשית אך ורק בביופסיה. במקרה שתשובת הביופסיה מעידה על סרטן השד, יש לפנות לאונקולוג ולכירורג.

 

לפי ד”ר לאופר תמיכה משפחתית משפרת את תוצאות הטיפול סרטן השד:

היא מתבססת על מחקר רחב שפורסם לאחרונה בעיתון הנחשב  CANCER , המחקר מצא שלנשים שלהן תמיכה חברתית – משפחתית טובה, יש סיכויים רבים יותר לשרוד את מחלת הסרטן .

החוקרים בדקו למעלה מ- 9000 נשים, את יחסיהן עם הבעל, עם חברים, עם הדת ועם הקהילה, בה הן חיות . לנשים עם מעט קשרים חברתיים הסיכון לחזרת הגידול היה גבוה ביותר מ- 40 אחוז.

הקשר בין בידוד חברתי לתוצאות רעות היה חזק במיוחד אצל נשים עם סרטן שד מוקדם.

ההסבר לקשר ביו היעדר תמיכה לתוצאות פחות טובות אחרי הטיפול בסרטן השד אינו ברור, אך יכול להיות קשור גם לאורח חיים.

במשך כל שנות עבודתה של ד”ר רות לאופר היא נוהגת לברר אצל כל מטופלת את קשריה החברתיים ואת התמיכה הסביבתית שיש לה.

 

לאחר שנות עבודה ממושכות עם חולות סרטן השד החליטה ד”ר לאופר להוציא ספרי שירים , שם היא חושפת את עולמה המורכב המחבר בין יתמות אימהות, רפואה, התבגרות ונשיות ובמרכז מוצבת ההתמודדות עם החיים והנשים החולות. בספר שיריה השלישי “לנשום” בהוצאת הקיבוץ המאוחד היא כותבת על מטופלות ומה שחוותה יחד עימן.

 

החידושים של השנים האחרונות בטיפול בסרטן השד הם רבים:

אחד השינויים הבולטים הוא בטיפול בנשים שהגידול שלהם רגיש להורמונים. לנשים אלה, מוצע היום טיפול הורמונאלי משולב עם תרופות ביולוגיות חדישות.

הטיפול מעכב משמעותית את התקדמות המחלה הסרטנית.

עבור נשים אחרות מפתחים היום תרופות המשפיעות על המערכת החיסונית של הגוף (אימונותרפיה) כך שמערכת זו תהיה יעילה בהרבה לתקוף את תאי הסרטן ולנטרל אותם.

לנשים עם גידול המבטא את החלבון הקרוי HER 12 , מוצעות כבר מספר שנים תרופות חדשניות דוגמת “הרספטין” פרג’טה ועוד.

הטיפול בתרופות אלה הוכח כיעיל והן במניעת חזרת המחלה והן כטיפול למחלה מפושטת.

 

לסיכום המוטו של ד”ר לאופר שלפיו היא פועלת הינו :” לעולם לטפל באדם ולא במחלה”.

 

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.