תמונה מתוך בנק הדם הטבורי של טבורית
בלוג

סודות בנק הדם נחשפים

 

מחשבות על הבריאות של הבנות שלי לוקחות אותי למחוזות שלפעמים קשה לדבר עליהם ולחשוב עליהם. יש משהו אחד שלא עשיתי ואני מקווה מאוד שאני לא אצטער על זה בעתיד, וכל זה בגלל ששמעתי כבר כל כך הרבה סיפורים מאנשים שקרובים אלי.

אני יודעת שזה נושא טעון שהורים לפעמים מעדיפים להדחיק (מחלות קשות וזה…) אבל אם אתם מצפים לילד זה בדיוק הזמן לעשות משהו ולדאוג לו לארון תרופות אישי לפחות ל-20 שנה הראשונות של החיים שלו!

ואם לא הבנתם על מה אני מדברת עד עכשיו כדאי מאוד שתמשיכו לקרוא כי זה נושא סופר חשוב, סודות בנק הדם נחשפים!

 

שימור דם טבורי – לא האם לשמור או לא לשמור, אלא איפה

בגדול, כולנו כבר יודעים ומבינים עד כמה משמעותי הדם הטבורי היום. הרפואה המודרנית עושה שימושים רבים ורחבים בדם טבורי בכדי לפתור עשרות בעיות שונות, החל מסרטן ועד טיפול בשיתוק מוחין ואוטיזם.

אבל למרות זאת, כשאנחנו ניגשים לשאול את עצמו האם לשמר או לא לשמר, עדיין עולים לנו סימני שאלה. אני חושבת שאין אחת שלא עמדה לפני לידה עם סימני השאלה הזו, ולמזלי, היום, אני יכולה לפתור לכן אותם אחד אחד, בכדי שאתן – תוכלו לקבל את הבחירה הנכונה.

 

סודות בנק הדם נחשפים
סודות בנק הדם נחשפים

 

אז יש או אין בעיות?

אז סימני השאלה באשר אם לשמור או לא לשמור דם טבורי בכלל לא קשורים לדם הטבורי. הוא נהדר ועושה את העבודה שלו כמו שצריך. סימני השאלה כולם, קשורים בסוף לגורם ששומר את הדם הטבורי.

מקרים שקרו לאחרונה מביאים חלק גדול מהאוכלוסיה לחשוב שהבעיות האלו קורות בגלל שמנסים לשמור דם טבורי, אבל הן לא! הן פועל יוצא ישיר של הגוף המשמר אותו. רוצות דוגמאות?

הרבה מאוד נשים פוחדות שהדם הטבורי, עליו הן משלמות כסף רב, לא משומר בתנאים טובים. ובצדק. היו מקרים בארץ (ושמענו על תביעות) בהן הדם לא שומר כראוי והיה לא שמיש כשהיה בו צורך.

שימו לב, הבעיה כאן בגוף המשמר. בבית החולים שיבא תל השומר, יש מערכת אזעקה (מערכת אזעקה לדם, כן) שמופעלת בכל פעם שהתנאים שבהם נשמר הדם משתנים. משהו מתקלקל? אזעקה מופעלת. הפסקת חשמל? אזעקה מופעלת. ואז מוזעק טכנאי למקום תוך 5 דקות.

עוד דוגמא? הרבה נשים דואגות שהן משלמות על אחסון ל20 שנה, אבל מי מבטיח שהחברה שמשמרת תשרוד עוד 20 שנה בכלל?

בצדק שוב, גם על פשיטות רגל שמענו וראינו תביעות. גם כאן לטבורית יש פתרון. למה? טבורית היא בעצם גוף חיצוני שמנהל את בנק הדם הטבורי של בית החולים שיבא. אם טבורית תפשוט את הרגל, שיבא פשוט יביאו גוף אחר לנהל את הבנק. או במילים אחרות, הדם באחריות בית החולים.

עלות כלכלית של השימור? גם כאן יש פתרונות. ראשית טבורית עובדות עם קופות החולים כך שהרבה פעמים יש סבסוד משמעותי מאוד מבחינת עלויות.

אבל מעבר לזה, תחשבו שאם לאחד הילדים שלכם יש סרטן, לא עלינו, אתם חושבים שרק עלויות הטיפול הן משמעותיות כאן? תחשבו על זה שלא עובדים, שנוסעים להשתלות בחו"ל, שיש הוצאות על דיור וטיסות ומלונות… בתוך התשלום עבור שימור הדם אתן מקבלות גם ביטוח על סך 4 מיליון ₪ לכיסוי כל העלויות האלו במקרה שיש צורך ומופעל השימוש בדם! משתלם לא?

 

איחרתי את הרכבת

כל עוד לא אכנס להריון שוב, וזה לא בתוכנית שלי כי בגדול החלטתי שסיימתי, אז כנראה שאיחרתי את הרכבת, אבל אם אתם נמצאים בתהליך של הריון מתקדם או אפילו בתחילת ההיריון זה משהו שאתם חייבים לשקול בחיוב.

חשוב שתבדקו היטב היכן ואצל מי אתם שומרים את הדם הטבורי, מבדיקה שעשיתי ישנם רק 2 חברות שנמצאות בפיקוח של משרד הבריאות, ואחת מהן היא טבורית. אבל בניגוד לשניה, טבורית כבנק דם הנמצא בבעלות של בית חולים, מפוקחת גם על ידי גופים בינלאומיים.

אל תפספסו את הרכבת גם אתן. שמרו דם. במקום הנכון.

 

תמונה מתוך בנק הדם הטבורי של טבורית
תמונה מתוך בנק הדם הטבורי של טבורית

 

חשוב מאוד לזכור שקופות חולים מחזירות אלפי שקלים ועד75% מעלות השימור. חשוב לפנות לטבורית או לקופה לבירור הזכאות.

גם בפוליסות בריאות פרטיות ישנם החזרים בשימור דם טבורי בבנק משפחתי.

 

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.